EMEKLİLİK

     Türkiye'de ilk ve tek... Bireysel emeklilik ve hayat sigortası alanlarında hizmet sunan Anadolu Hayat Emeklilik, 1990 yılında “Türkiye’nin ilk hayat sigortası şirketi” olarak kuruldu. Türkiye’nin halka açık ilk ve tek emeklilik şirketi olan Anadolu Hayat Emeklilik, hayat sigortaları ve Bireysel Emeklilik Sisteminde en büyük fon yaratan şirket olma özelliğini taşıyor. Hayat sigortalarında liderliğini sürdürürken Bireysel Emeklilik Sisteminde de ulaştığı fon büyüklüğü ile 2006 yılında zirveye yerleşti.

     Bir Türkiye İş Bankası iştiraki olan Anadolu Hayat Emeklilik’in hisse senetleri, İMKB Ulusal Pazarı’nda ANHYT sembolü ile işlem görmektedir. Genel Müdürlüğü İstanbul'da bulunan Şirketin; İstanbul, Ankara, Adana, Bursa ve İzmir'de faaliyet gösteren Bölge Müdürlükleri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Şubesi bulunmaktadır. Anadolu Hayat Emeklilik, doğrudan pazarlama ekibi, 300'ü aşan acentesi ve Türkiye İş Bankası, HSBC, TEB, Anadolubank ve BankPozitif'in 1500'e ulaşan şubeleri ile hizmet sunmaktadır.

 

 

            AK  SİGORTA

     28 Nisan 1960 tarihinde idare merkezi Adana’da ve iş merkezi İstanbul’da olmak üzere, Sabancı Grubu şirketlerine hizmet vermek amacıyla kurulan Aksigorta A.Ş.,  

bugün İstanbul 1, İstanbul 2, İstanbul 3, Kurumsal, İzmir, Adana, Ankara, Samsun,Bursa ve Antalya’daki on Bölge Müdürlüğü, Denizli, Diyarbakır ve Trabzon Temsilcilikleri, tüm yurda yayılmış 688 Akbank şubesi ve 1.314 serbest acente ağıyla hayat-dışı branşlarda sürekli artan pazar payıyla lider sigorta şirketlerinden biridir. 20 Kasım 1961 yılında idare ve iş merkezlerini İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki binasında birleştiren Aksigorta, 1970 yılında İzmir Bölge Müdürlüğünü ve daha sonra 1985 yılında Ankara, 1986 yılında da Adana Bölge Müdürlüklerini hizmete açmıştır. 1981 yılında banka sigortacılığına geçiş sağlanmıştır. 1983 yılında ise ilk kez online bağlantı ile poliçe tanzimi gerçekleştirilmiştir. Tüm Bölge Müdürlükleri 1989 yılında online çalışmaya başlamıştır. Aksigorta A.Ş. Kasım 1994’te son derece başarılı bir “halka arz” gerçekleştirmiştir ve şu an hisselerinin yaklaşık %38’i İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmektedir.

 

 

   

      GENERALİ SİGORTA

     Önemli bir ticaret merkezi olan Trieste, İmparatoriçe Maria Theresa tarafından serbest liman statüsüne alındı ve Avusturya - Macaristan İmparatorluğu'nun uluslararası ticarete açılan kapısı oldu. Bu yoğun ticari hayat, bir sigorta şirketine olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştı.

 

     Avusturyalı tüccarlar 26 Aralık 1831 yılında, ASSICURAZIONI GENERALI S.p.A. şirketini kurdular. Kuruluşundan birkaç ay sonra, Generali tüm İmparatorluğa yayıldı (Viyana, Budapeşte, Prag) ve hemen ardından başlıca Avrupa ülkeleri ile Balkanlar ve Doğu Avrupa'da söz sahibi olmaya başladı. Bu sınır tanımayan yapılanma Afrika, Asya, Kuzey ve Güney Amerika'ya kadar uzandı.

     ASSICURAZIONI GENERALI S.p.A. İstanbul'da acentelik açarak sigortacılık faaliyetlerine başladı ve tali acenteler aracılığıyla çalışmasının sınırlarını İzmir, Mersin, Selanik, Trablus, İskenderiye gibi önemli İmparatorluk şehirlerine de yaydı.

     Osmanlı İmparatorluğu, Osmanlı Umum Sigorta Şirketi'nde İngiliz ve Fransızlara ait olan hisselerin, Müttefiki olan Avusturya Macaristan İmparatorluğunun sigorta şirketi olan ASSICURAZIONI GENERALI S.p.A.'ye devrini sağladı. İstanbul Umum Sigorta olarak değişen adı ile sigortacılık faaliyetlerini sürdürdü.

     Avusturya Macaristan İmparatorluğunun çöküşü ile birlikte, Trieste, İtalya'nın bir parçası oldu ve ticari işlevlerini önemli ölçüde kaybetti. Generali, sağlam bir program ile tüm organizasyonlarını ve grup yapısını kuvvetlendirdi ve İtalya'da faaliyet gösteren tüm sigorta şirketlerinin önüne geçti. Uzman şirketleri satın alarak, Hayat ve Hayat dışı sigortacılık portföyünü büyüttü.

     Savaşa kadar 40 ülkede faaliyet gösteren Generali, 14 sigorta şirketi ile Doğu Bloğu ülkelerinde sürdürdüğü sigortacılık faaliyetlerini durdurdu. Şirket, savaştan önce faaliyet gösterdiği bütün batı ülkelerinde çalışmalarını genişletmeye başladı. Güney ve Latin Amerika, Afrika, Asya'da yapılanmaya hız kazandırdı ve dikkatini yeni önemli pazarlara çevirdi 125. yılını kutladığı bu yılda Avustralya Yeni Zelanda, Tahiti'ye kadar genişledi.
     İstanbul Umum Sigorta Şirketi satıldı ve Sigortacılık faaliyetleri yine Acente kanalıyla devam etti. İstanbul'da bulunan Acentelik şubeye dönüştü. 6 Şubat 1989 tarihinde GENERALİ SİGORTA ANONİM ŞİRKETİ kuruldu.
     ASSICURAZIONI GENERALI S.p.A. İtalya'nın en büyük, Avrupa'nın üçüncü en büyük sigorta şirketi oldu. GENERALİ SİGORTA A.Ş.özellikle uzmanlık isteyen branşlarda en yüksek prim üreten sigorta şirketi oldu.

 

 

.

 

           RAY  SİGORTA

Ulusal taşımacılık şirketleri olan THY, Denizcilik İşletmeleri, Devlet Demiryolları ve PTT’nin girişimleri ile 1958 yılında kurulan Ray Sigorta, hissedarlarının niteliğinden dolayı ilk yıllarda özellikle nakliyat endüstrisine dayalı sigorta branşlarında başarı kaydetti.

1992 yılında alınan özelleştirilme kararı ile Doğan Holding’in bünyesine katılan Ray Sigorta, 2007 yılında Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük sigorta gruplarından biri olan Avusturya merkezli Vienna Insurance Group (VIG) tarafından satın alındı. Vienna Insurance Group’un 74.26'lık hissesini satın aldığı Şirketin mevcut ortaklık yapısını oranında Doğan Holding’in hisse payı ve İMKB’de işlem gören %5,74 halka açık pay oluşturmaktadır. Sigorta sektöründe 50 yıldır faaliyet gösteren Şirket, nakliyat, yangın, kaza, mühendislik, ferdi kaza, sorumluluk, seyahat, tekne, havacılık, tarım, hukuksal koruma ve sağlık sigortaları ile müşterilerine hizmet vermektedir. Mevcut ve potansiyel müşterilerine 500 civarında profesyonel acente, yaklaşık 300 tali acente, leasing ve broker firmaları, Alternatifbank, Fortis, Türkiye Katılım Bankası şubeleri ve alternatif dağıtım kanallarından oluşan yaygın hizmet ağı ile ulaşmaktadır. Türkiye’de yüzde 3,2’lik pazar payı ile faaliyet gösteren şirket, 2006 yılsonunda toplam 262,7 milyon YTL’lik prim üretimi gerçekleştirdi.
 

           LİBERTY  SİGORTA

1954 Türkiye Şeker Fabrikaları, Şekerbank, Pancar Kooperatifleri bir araya gelerek Şeker Fabrikaları Yardımlaşma Dernekleri tarafından toplanan paraların değerini korumak ve bu geliri çoğaltmak için Şeker Sigorta A.Ş. nin kuruluşuna karar vermiştir.

1 Ocak 1955 yılında şirket yönetim ve teknik organizasyonunu tamamlanarak Aşirefendi caddesinde Şeker Han’da faaliyete başlamıştır. 1970 yılında ise Salıpazarı’ndaki Genel Müdürlük binasına geçmiştir. Şeker Sigorta özellikle otomobil ve ev sahibi sigortalarında, ferdi işlerde odaklanmıştır.
     Şeker Sigorta 2006 yılında ürettiği 133 milyon YTL'lik brüt primle piyasada 16. en büyük sigortacı ünvanına sahiptir.
     5 Eylül 2006 tarihi itibariyle, çoğunluk hisse devrine dair gerekli tüm izinler tamamlanmış olup, şirket sermayesinin %70.21’i Liberty Mutual Group tarafından satın alınmıştır. 1 Kasım 2006 tarihinde ise Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye ait %16.15 oranındaki hisse, gerekli izinlerin alınmasını müteakiben satın alınmıştır. 7–21 Aralık 2006 tarihleri arasında da Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’nun Seri: IV No:8 sayılı “Halka Açık Anonim Ortaklıklar Genel Kurullarında Vekaleten Oy Kullanılmasına ve Çağrı Yoluyla Vekalet veya Hisse Senedi Toplanmasına İlişkin Esaslar Tebliği” uyarınca gerçekleştirilen çağrı işlemi neticesinde Liberty Mutual Group hisse oranını % 90.43’e çıkartmıştır.
     53 yıldır sigorta sektöründe Şeker Sigorta unvanı ile hizmet veren firma Liberty Sigorta olarak faaliyetlerine devam edecektir. Liberty Sigorta müşterilerine daha emniyetli ve daha güvenli bir yaşam sürdürmeyi ve bu konuda en tercih edilen şirket olmayı amaçlamaktadır.

 

 

                                                                                                            2002 CENGRUP Sigorta Müşavirliğili ve Organizasyon LTD. STİ